menu

        Projekt logo to wbrew pozorom jedno z trudniejszych zleceń, zarówno dla grafika, jak i klienta. Wydawać mogłoby się, że to tylko mały obrazek, a co tam najwyżej godzinka roboty.

Jednak rzeczywistość jak zwykle bywa, wygląda całkiem inaczej.

Dobrze zaprojektowany logotyp pomoże nam zapaść w pamięć odbiorcy i może nam służyć przez lata. Wiąże się to jednak ze sporym wysiłkiem w trakcie projektowania.

 

        W jednym małym znaku musimy zawrzeć historię, profil naszej firmy, pokazać nasze mocne strony i zachęcić innych do siebie. Proces projektowania logotypu jest bardzo czasochłonny, wymaga poznania firmy, kupę notatek, szkiców i kawy, dużo kawy 🙂

 

 

Sam zlecający projekt, musi uzbroić się w cierpliwość i nabrać dystansu do swojej działalności. Choć to bardzo trudne, trzeba wczuć się w rolę całkiem obcej dla naszej firmy osoby. Częstym błędem jest to, że chcemy za dobrze i staramy się zawrzeć tysiąc symboli i odniesień do naszej działalności, jednak to nigdy nie wychodzi na plus.

 

W tym miejscu już możemy sobie powiedzieć, że trzy podstawowe zasady dobrego logotypu to: prostota, ponadczasowość i rozpoznawalność. Jednak to w dalszym ciągu nie wszystko.

Aby osiągnąć takie logo, trzeba trzymać się tych reguł:

 

Kolory

 

Nie powinno się używać więcej niż trzech kolorów. Zastanów się ile logotypów z większą ilością kolorów, jesteś w stanie sobie przypomnieć w ciągu 10 sekund. Raczej niewiele i mimo tego, że reguły są po to, żeby je łamać, to tej raczej nie powinniśmy. Dodatkowo warto się sugerować znaczeniem poszczególnych kolorów

 

Fonty

 

Ważne jest również, aby nie używać więcej niż dwóch krojów pisma, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zestawianie fontów szeryfowych z bezszeryfowymi. Ważne jest również, aby styl był dopasowany do profilu działalności, np. dodawał dynamiki. Styl fontu dla warsztatu samochodowego, nie powinien być raczej podobny do tego dla cukierni.

 

 

Przykładowe zestawienie fontów szeryfowych i bezszeryfowych

 

Nic dodać, lepiej ująć

 

To bardzo prosta reguła stosowana ogólnie do większości projektów. Odejmujemy od naszego projektu niepotrzebne elementy, dopóki wszystko działa, tak jak powinno.

 

Widoczność

 

Pamiętajmy o tym, aby logo było równie dobrze widoczne kolorowe, jak i monochromatyczne czy w negatywie. Również musimy zdawać sobie sprawę z tego, że logo będzie oglądane zarówno z daleka, jak i na różnego rodzaju nośnikach, więc musi dobrze wyglądać w każdym rozmiarze.

 

Logo łatwe do zapamiętania

 

Twój znak firmowy powinien być łatwy do zapamiętania i opisania osobie trzeciej bez pokazywania.

 

Nie potrzebne opinie

 

Pytanie o opinię osób bliskich nie jest do końca dobrym pomysłem, lepiej zasięgnąć opinię u osób, którzy obracają się podobnej branży, swoich klientów i zaufaj projektantowi. Ze znajomymi i rodziną jesteśmy związani emocjonalnie i to zawsze będzie wpływało na ich opinię, choć sami mogą nie zdawać sobie z tego sprawy.

 

Plagiaty logotypów
źródło:
https://www.facebook.com/Fajnelogoplagiaty-768449126583073/

 

 

Plagiat

 

Nigdy nie dopuść do tego, aby twoje logo zawierało elementy innych rozpoznawalnych firm bądź gotowych grafik. To zawsze widać i wygląda to nieprofesjonalnie, a zastosowanie w swoim logotypie fontu Coca-Cola lub Lamborghini będzie po prostu śmieszne.

 

        Podsumowując, na dobrze zaprojektowane logo warto poczekać i poświęcić trochę czasu. To zaoszczędzi nam późniejszych przeróbek i niezadowolenia w późniejszym czasie.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.